Goud Dubbeldam, brons Ben Schröder

MIERLO - Jeroen Dubbeldam heeft maandagmiddag in Mierlo de nationale springtitel heroverd op Gerco Schröder. De ruiter uit Weerselo was met BMC Quality Time TN de sterkste in het eindklassement. Achter Marc Houtzager met Voltaire eindigde Ben Schröder als derde met BMC Unaniem, net voor zijn broer Gerco Schröder, die met Eurocommerce London vierde werd. De laatste was titelverdediger.

Parcoursbouwer Louis Konickx zou als regisseur van thrillers Oscars
kunnen veroveren, want anders dan een thriller kan en mag de derde en laatste wedstrijd van het Nederlands kampioenschap springen voor senioren niet worden betiteld. Daarbij speelde de allerlaatste hindernis, een imposante oxer, de rol van guillotine. Jeroen Dubbeldam (Weerselo), eerder Nederlands kampioen in 2009, harkte met BMC Quality Time TN de titel binnen, met minder dan één strafpunt voorsprong op Marc Houtzager (Rouveen), die met zijn jonge Voltaire in de eerste manche de Nederlandse titel liet glippen na een foutloze rit, door een strafpunt te noteren voor het overschrijden van de toegestane tijd. Ben Schröder (Tubbergen), Nederlands kampioen in 1999, eindigde met BMC Unaniem op de derde plaats.

Voor Jeroen Dubbeldam was deze tweede nationale titel net zo mooi als zijn eerste. "Als je wint is ieder kampioenschap mooi. Het was een uitermate spannend kampioenschap en het publiek bleef tot en met de laatste ruiter in het ongewisse wie kampioen zou worden. En dat maakt een wedstrijd voor het publiek ook bijzonder spannend", aldus Dubbeldam.

Die laatste ruiter was Jur Vrieling (Holwierde) met VDL Bubalu. Halverwege het parcours stak Bubalu al even zijn achterbenen in de oxer, om ze net op tijd weer op te tillen, maar op de tweede van de dubbelsprong, een oxer, tikte de bruine hengst net te zwaar tegen de bovenste paal, die prompt viel. Toen Vrieling zijn paard ook nog eens de laatste hindernis te zwaar raakte was niet alleen de overwinning voor de Groninger verloren gegaan, maar ook een podiumplek. Hij eindigde uiteindelijk op de vijfde plaats, achter Gerco Schröder met Eurocommerce London.

Daarmee kon met recht worden gesteld dat dit Nederlands kampioenschap veel weg had van een hengstenbal, want vier van de eerste vijf paarden gaan als dekhengst door het leven en alleen het rijdier van Houtzager is geruind.
Voor de guilotinerol van de laatste hindernis had Dubbeldam een verklaring. "Op zo'n laatste hindernis gaan de zenuwen een hoofdrol spelen en wordt het een psychisch spelletje. Daar komt bij dat een hindernis die richting uitgang is gebouwd altijd extra moeilijk is. Toch kunnen we er lering uit trekken en de volgende keer nog beter onze zenuwen in bedwang houden", aldus Dubbeldam,
die zijn schimmelhengst BMC Quality Time TN sinds december vorig jaar onder het zadel heeft.

Voor Jeroen zijn er redenen om deze hengst te vergelijken met zijn topper De Sjiem, waarmee hij in 2000 individueel Olympisch kampioen werd in Sydney. "Ik was al in dit paard geïnteresseerd toen ik hem als vierjarige had gezien. Eerlijk, ik was er toen al gek van. Maar de eigenaar Team Nijhof uit het Gelderse Geesteren had een prima stalruiter en die heeft dit paard uitstekend opgeleid.
Maar Hanno Ellerman verdween bij stal Nijhof en toen benaderde men mij of ik deze hengst wilde rijden. Ik hoefde daarover geen seconde na te denken. Kijkend naar De Sjiem en Quality Time hebben ze alle twee de schimmelkleur, maar ook staat bij beide paarden de hals er iets op en in de wijze van springen zijn ze volstrekt vergelijkbaar. Daarnaast zijn beide paarden in de omgang iets eigenwijs en beschikken ze beide over een enorme vechtersmentaliteit. Misschien was De Sjiem iets gecompliceerder in de omgang, maar de overeenkomsten tussen beide paarden zijn echt groter dan de verschillen", aldus Dubbeldam.

Dat Marc Houtzager zo hoog in het kampioenschap zou eindigen was voor iedereen, en hemzelf niet in de laatste plaats, misschien wel de grootste verrassing. "Ik heb Voltaire, eigendom van Peter Geerink, Willem Greve en mezelf meegenomen om ervaring op te doen en niet om een medaille te winnen. Ik ben dus heel erg tevreden over dit paard, dat voor een negenjarige nog de ervaring mist, waarover de meeste paarden van deze leeftijd beschikken. Deze zilveren medaille is dus echt voor mij uit de lucht komen vallen en als ik in die eerste manche iets sneller was geweest was ik nu zelfs Nederlands kampioen", aldus Houtzager.

Ben Schröder was uitermate te spreken over de verrichtingen van BMC Unaniem, een hengst waarin de drie gebroeders Schröder onlangs een belangrijk aandeel in de eigendomsrechten verwierven. "Deze hengst begint steeds beter te springen, ook in de grotere wedstrijden, maar derde worden is iets waarmee ik geen rekening had gehouden. Wel had ik het vertrouwen een goede prestatie neer te kunnen zetten en daarom ben ik met deze bronzen plek dik tevreden", aldus Ben Schröder.

Bondscoach Rob Ehrens kon terugkijken op een in zijn ogen heel mooi Nederlands kampioenschap. En dan nam hij en passant ook de Nederlandse kampioenschappen voor junioren en young riders mee. "De basis van onze sport zijn de parcoursen en voor alle drie klassen heeft Louis Konicxk zeer fraai gebouwd, met spectaculaire topsport tot gevolg. Wat mij iets teleurstelde was dat de laatste lijn mijn topruiters zoveel zenuwen bezorgde, waardoor ze daar fouten maakten. Dat zou ze eigenlijk niet mogen overkomen. Aan de andere kant ben ik blij dat mijn toppaarden heel goed hebben gelopen, en bijna continue er vooraan bijliepen", aldus Ehrens. (Tekst: Jacob Melissen, KNHS)

Foto Jeroen Dubbeldam met BMC Quality Time FN van www.fototrailer.nl

Meer Springen

DEN BOSCH – Willem Greve slaagde er donderdagavond tijdens The Dutch Masters op knappe wijze in zijn titel als Best of Champions te prolongeren. (13-03-2026)
RIJSSEN – Cindy Kosse staat de komende dagen voor een mooie nieuwe uitdaging. De kersverse nationaal kampioene over 1,30 meter gaat vanaf vrijdag van... (12-03-2026)
Robert Vos tekende zaterdag voor een mooie overwinning in de vijfde week van de Andalucia Sunshine Tour in het Spaanse Vejer de la Frontera. De... (09-03-2026)
HERNING – Hessel Hoekstra voegde zaterdag weer een fraaie zege toe aan zijn toch al uitgebreide erelijst. (08-03-2026)
Willem Greve eindigde afgelopen weekend twee keer als vijfde en even vaak als tiende tijdens het CSI in het Belgische Opglabbeek. (02-03-2026)
ENSCHEDE – Gerben Morsink is er trots op dat zijn 17-jarige zwartbruine dekhengst Navarone Z (v. Nabab de Reve) deze week zowel röntgenologisch als... (28-02-2026)
ERMELO - Cindy Kosse veroverde donderdag op knappe wijze de nationale titel van de KNHS in de klasse over 1,30 meter. Met haar negenjarige bruine... (26-02-2026)
KRONENBERG – De tienjarige donkerbruine ruin Excellence (v. Excentriek) doet zijn naam de laatste weken alle eer aan. In het zadel van Jordy Wilken... (24-02-2026)
GENT – Wesley Mulder legde zondag met zijn negenjarige bruine merrie C-Livia Rv Z (v. Cohinoor VDL) beslag op een keurige vijfde plek in de Grote... (24-02-2026)
KRONENBERG – De tienjarige donkerbruine ruin Excellence (v. Excentriek) doet zijn naam de laatste weken alle eer. In het zadel van Jordy Wilken werd... (24-02-2026)
VEJER DE LA FRONTERA - Thijmen Vos liet zaterdag met de zestien jaar oude ruin Feliek-H (v. Azteca VDL) een mooie tweede plaats noteren in de rubriek... (24-02-2026)
GOTHENBURG - Willem Greve won zondagmiddag in Gothenburg voor de derde keer dit seizoen een wedstrijd voor de  FEI Longines Wereldbeker. Een unieke... (22-02-2026)
Joanne Wes ontpopte zich afgelopen week tot de uitblinker tijdens het Krokusspringen in Luttenberg. Met haar paarden Koh-i-Noor en De Reygers Mory... (19-02-2026)
Willem Greve toonde zich zondag oppermachtig in de strijd om de Grote Prijs Van de VR Classics in Neumünster. Op het parcours over 1,55 meter van het... (16-02-2026)
OPGLABBEEK - Mart IJland boekte donderdag tijdens het concours in het Belgische Opglabbeek een imponerende zege in de toprubriek over 1,45 meter op... (13-02-2026)
MARIËNHEEM - Met een supersnelle rit reed Gert-Jan Bruggink zaterdag al zijn concurrenten op grote afstand tijdens het concours hippique in... (10-02-2026)
RIESENBECK – Jesse Berkers mag terugkijken op een uiterst succesvol verlopen weekend tijdens het internationale concours hippique van Riesenbeck. (10-02-2026)
SAASVELD – Het springen in de Ankerhal van Saasveld leverde woensdag in de hoogste klassen fraaie zeges op voor Conor Drain met Drake Z over 1,35... (05-02-2026)
AMBT DELDEN – Edwin Oosterbroek sloeg een dubbelslag tijdens Indoor Ambt Delden. De 61-jarige Dinkelruiter zegevierde woensdag op superieure wijze in... (01-02-2026)
AMBT DELDEN – Noëlle Klokman had vrijdag het laatste woord in de strijd om de Grote Prijs van Indoor Ambt Delden. De amazone uit Barchem klopte in de... (31-01-2026)