Blauwendraad's O'Brien uit de sport

GEESTEREN - Een onschuldig sprongetje over een hindernis van pakweg 1,20 meter hoog tijdens de training maakte dinsdag een abrupt einde aan de sportloopbaan van Blauwendraad’s O’Brien. Het vijftienjarige toppaard van Angelique Hoorn was net terug na een lange periode van herstel.  O’Brien liep tijdens het prestigieuze concours in Calgary in 2009 een gescheurde rechterpees op. Ditmaal knapte de pees in het andere been van  de KWPN-dekhengst,  die op het punt stond op het hoogste niveau zijn rentree te maken in Oranje. 

door Willem Pfeiffer

Angelique Hoorn, vrijdag tijdens het CSI Twente in Geesteren: “Misschien zou hij ook nu wel weer terug kunnen komen. Maar voor die pees hersteld is, ben je zo driekwart jaar verder. Dat wil ik ‘m niet meer aandoen.”

Tijdens de eerste manche van de landenwedstrijd in Calgary in september 2009 blesseerde Blauwendraad's O'Brien (Peter Pan x Goudsmid) in de landing de pees van zijn rechtervoorbeen. Hiervan herstelde de hengst, die op grond van zijn prestaties door het KWPN werd goedgekeurd en ook is goedgekeurd bij het AES en het NRPS, geheel. Begin  dit jaar namen Angelique en O'Brien deel aan een internationale twee sterrencompetitie in Zwolle, die ze wonnen. Verder eindigden ze dit jaar als tweede in de Grote Prijs van Mierlo.

Bondscoach Rob Ehrens durfde het wel weer aan met O’Brien en wees hem met zijn amazone aan voor de equipe, die over drie weken in Hickstead de Nederlandse kleuren verdedigt in de wedstrijd voor de  Super League. De dubbele nulronde, onlangs met de landenformatie in de viersterren wedstrijd in Kopenhagen, gaf hem meer dan voldoende vertrouwen. “Het ging ook weer super”, bevestigt Angelique Hoorn.  “De vooruitzichten waren prima.  We zouden hier meedoen aan de Grote Prijs , dan drie weken niet rijden en dan naar Hickstead gaan.” Toch zegt Hoorn in haar achterhoofd met nieuwe tegenslag rekening te hebben gehouden.  “De eerste keer was de schok veel groter dan nu. Van de andere kant is O’Brien met zijn vijftien jaar nog niet oud. In zijn hoofd is hij nog heel jong, hij vindt het spelletje  ook nog steeds heel leuk.  Als ik naar de vrachtwagen ga, staat hij altijd naar buiten te kijken. Dan wil hij mee. Hij vindt het helemaal niks om te zien dat de vrachtwagen wegrijdt en hij niet mee mag.  Hij is het gewend om er altijd bij te zijn.”

In 2007 eiste de combinatie de nationale titel op in Mierlo. “Toen waren we net een jaar een combinatie. Iedereen had toen nog twijfels over zijn vermogen.” Maar die waren  snel weg.  Op de Olympische Spelen in 2008 eindigde de combinatie individueel als negende en met het team als vijfde. In 2007 en 2008 maakte de combinatie deel uit van het Oranje kwartet dat in het Zwitserse Sankt Gallen de landenwedstrijd won. Bovendien  eindigde het duo talloze malen bij de eerste tien in Grand Prix's, waarvan ze die in Mechelen en Zwolle in 2006 wonnen. In 2008 zegevierden ze in de Grote Prijs van Zuidlaren en in 2009 werd de combinatie tweede in de Grote Prijs van Geesteren tweede. “We hebben heel veel mooie momenten gehad samen.”

Blauwendraad’s O’Brien was voor Angelique Hoorn een paard uit duizenden. “Eentje met een betere instelling bestaat niet. Hij gaf nooit op. Misschien is dat ook wel zijn nadeel geweest. Hij heeft altijd alles, gaat er op elk parcours voor, wat er ook staat. “

Angelique Hoorn beseft dat ze weer aan een nieuwe toekomst moet bouwen. “Mijn toppaard is weg, ik zal dus voor een nieuwe moeten zorgen”, berust ze in haar lot. “Ik zou ‘m in Geesteren rijden, maar dat kan nu uiteraard jammer genoeg niet doorgaan. Ik heb twee negenjarigen bij me, die nog niet zo ervaren zijn. Voila, een Calvados-merrie, is van  Arend Zoer. En ik heb nog Sama, een schimmelmerrie van Cardento. Met de een ga ik het vandaag en met de ander morgen in een van de kwalificaties voor de Grote Prijs proberen. Plaats ik me, dan is dat mooi. Zo niet, is het geen ramp. Je kunt in deze sport nu eenmaal niets forceren.”

Foto Angelique Hoorn met Blauwendraad's O'Brien van www.longines.com

Meer Springen

DEN BOSCH – Hessel Hoekstra opende zijn driedaagse tijdens het CSI5* The Dutch Masters in Den Hosch vrijdag met een keurige vierde plek op zijn... (14-03-2026)
DEN BOSCH – Willem Greve slaagde er donderdagavond tijdens The Dutch Masters op knappe wijze in zijn titel als Best of Champions te prolongeren. (13-03-2026)
RIJSSEN – Cindy Kosse staat de komende dagen voor een mooie nieuwe uitdaging. De kersverse nationaal kampioene over 1,30 meter gaat vanaf vrijdag van... (12-03-2026)
Robert Vos tekende zaterdag voor een mooie overwinning in de vijfde week van de Andalucia Sunshine Tour in het Spaanse Vejer de la Frontera. De... (09-03-2026)
HERNING – Hessel Hoekstra voegde zaterdag weer een fraaie zege toe aan zijn toch al uitgebreide erelijst. (08-03-2026)
Willem Greve eindigde afgelopen weekend twee keer als vijfde en even vaak als tiende tijdens het CSI in het Belgische Opglabbeek. (02-03-2026)
ENSCHEDE – Gerben Morsink is er trots op dat zijn 17-jarige zwartbruine dekhengst Navarone Z (v. Nabab de Reve) deze week zowel röntgenologisch als... (28-02-2026)
ERMELO - Cindy Kosse veroverde donderdag op knappe wijze de nationale titel van de KNHS in de klasse over 1,30 meter. Met haar negenjarige bruine... (26-02-2026)
KRONENBERG – De tienjarige donkerbruine ruin Excellence (v. Excentriek) doet zijn naam de laatste weken alle eer aan. In het zadel van Jordy Wilken... (24-02-2026)
GENT – Wesley Mulder legde zondag met zijn negenjarige bruine merrie C-Livia Rv Z (v. Cohinoor VDL) beslag op een keurige vijfde plek in de Grote... (24-02-2026)
KRONENBERG – De tienjarige donkerbruine ruin Excellence (v. Excentriek) doet zijn naam de laatste weken alle eer. In het zadel van Jordy Wilken werd... (24-02-2026)
VEJER DE LA FRONTERA - Thijmen Vos liet zaterdag met de zestien jaar oude ruin Feliek-H (v. Azteca VDL) een mooie tweede plaats noteren in de rubriek... (24-02-2026)
GOTHENBURG - Willem Greve won zondagmiddag in Gothenburg voor de derde keer dit seizoen een wedstrijd voor de  FEI Longines Wereldbeker. Een unieke... (22-02-2026)
Joanne Wes ontpopte zich afgelopen week tot de uitblinker tijdens het Krokusspringen in Luttenberg. Met haar paarden Koh-i-Noor en De Reygers Mory... (19-02-2026)
Willem Greve toonde zich zondag oppermachtig in de strijd om de Grote Prijs Van de VR Classics in Neumünster. Op het parcours over 1,55 meter van het... (16-02-2026)
OPGLABBEEK - Mart IJland boekte donderdag tijdens het concours in het Belgische Opglabbeek een imponerende zege in de toprubriek over 1,45 meter op... (13-02-2026)
MARIËNHEEM - Met een supersnelle rit reed Gert-Jan Bruggink zaterdag al zijn concurrenten op grote afstand tijdens het concours hippique in... (10-02-2026)
RIESENBECK – Jesse Berkers mag terugkijken op een uiterst succesvol verlopen weekend tijdens het internationale concours hippique van Riesenbeck. (10-02-2026)
SAASVELD – Het springen in de Ankerhal van Saasveld leverde woensdag in de hoogste klassen fraaie zeges op voor Conor Drain met Drake Z over 1,35... (05-02-2026)
AMBT DELDEN – Edwin Oosterbroek sloeg een dubbelslag tijdens Indoor Ambt Delden. De 61-jarige Dinkelruiter zegevierde woensdag op superieure wijze in... (01-02-2026)