Oranje kopje onder in waterballet

SANKT GALLEN - Uiteindelijk wonnen de Britten in Sankt Gallen vrijdag de landenwedstrijd van de Furusiyya FEI Nations Cup, na een barrage waarin de vier landen van start gingen die na de eerste manche op acht strafpunten stonden. Een tweede omloop was geen optie, omdat de bodemkwaliteit tijdens de eerste ronde zo ver terugliep dat alle derde en vierde starters van de teams het slechtste resultaat lieten noteren.

Het zat het Oranje kwartet niet mee in de eerste manche van de landenwedstrijd in Sankt Gallen. Hielden Leon Thijssen en Hearttagho samen met Gerco Schröder en Seoul de schade beperkt tot één springfout, Marc Houtzager noteerde met Sterrehof's Opium twee springfouten en Jur Vrieling liep met VDL Emmerton tegen drie springfouten aan.

Voor aanvang van de wedstrijd waren de Duitse ruiters zo verstandig om aan chef d'equipe Otto Becker duidelijk te maken dat zij niet van plan waren om hun paarden over het doorweekte parcours te laten gaan. Daarop kon Becker niet anders doen dan zijn team terugtrekken.
 
Ook bondscoach Rob Ehrens speelde duidelijk met de gedachten om de Nederlandse ruiters en paarden niet van start te laten gaan. "We hebben op voorhand als chefs d'equipe duidelijk aangegeven dat de bodem te slecht was. Zo slecht dat het welzijn van de paarden in gevaar kon worden gebracht. Als wij de lijn van Duitsland hadden gevolgd, dan waren de consequenties erg groot geweest. Zo hadden wij dit jaar geen punten meer kunnen verzamelen voor de competitie en hadden we ons niet kunnen plaatsen voor de finale. Daarnaast zouden we zijn gedegradeerd, waardoor we volgend jaar in de tweede divisie van start hadden moeten gaan. Ik heb respect voor mijn jongens dat ze mij niet op een wijze met de rug tegen de muur hebben gezet als de Duitse ruiters met Becker hebben gedaan. De concessie die we hebben gedaan is dat de ruiters hun Olympische paarden op stal hebben laten staan en zij van start zijn gegaan met hun, oneerbiedig gezegd, tweede paarden", aldus Ehrens.

In de ogen van Ehrens was dit een wedstrijd die niet verreden had moeten worden. "Ik loop nu met een wrang gevoel in mijn buik rond dat we onder ongelijke omstandigheden sport hebben bedreven. Kijk, laten we eerlijk zijn. Weer is weer en daar kan niemand iets aan veranderen, maar als de omstandigheden tijdens een wedstrijd zo verslechteren, en daar hebben we voor gewaarschuwd, dan is er geen sprake meer van eerlijke sport."

Het zat het Oranje kwartet niet mee in de eerste manche van de landenwedstrijd in Sankt Gallen. Hielden Leon Thijssen en Hearttagho samen met Gerco Schröder en Seoul de schade beperkt tot één springfout, Marc Houtzager noteerde met Sterrehof's Opium twee springfouten en Jur Vrieling liep met VDL Emmerton tegen drie springfouten aan.

In de ogen van Ehrens had de afloop van de wedstrijd nog dramatischer kunnen zijn als Zwitserland of Ierland de wedstrijd had gewonnen. "Nu werden ze tweede en vierde en kaapten de Britten de hoofdprijs weg voor de neus van de Zwitsers."
 
De Duitse bondscoach Otto Becker bleef na afloop van de wedstrijd achter de beslissing van zijn team staan om niet van start te gaan. "We hebben ons duidelijk de consequenties van het niet starten gerealiseerd. Dat is een zware beslissing geweest, omdat we ons nu niet meer kunnen plaatsen voor de finale en naar alle waarschijnlijkheid volgend jaar van start moeten gaan in de tweede divisie. We zullen die consequenties accepteren. De enige mogelijkheid lijkt voor ons nog te zijn dat men ons niet-starten ziet als een gevolg van force majeur en daar zie ik gerede kansen voor. Zo waren de hindernissen duidelijk lager dan voorgeschreven, was het tempo 375 meter per minuut en niet de voorgeschreven 400 meter per minuut. Er stond in het parcours geen driesprong en de open sloot ontbrak, hindernissen die in een wedstrijd als deze behoren te staan. Bovendien cancelde men de tweede manche en als dat geen gevolg is van buitengewone omstandigheden, dan begrijp ik het niet meer", aldus Becker.
 
Voor de Nederlandse ruiters in het CSIO van Sankt Gallen voorbij. "We gaan naar huis, want ik denk niet dat hier de komende dagen nog faire springsport mogelijk is", aldus Ehrens.
 
Voor de Britten reed Laura Renwick met Oz de Breve de winnende rit. De Britse amazone zorgde wel even voor een spannend moment. In de landing van de oxer in de dubbelsprong verloor Oz de Breve een hoefijzer, die met zoveel kracht achteruit vloog dat een paal, gelukkig niet de bovenste, uit de lepels werd getikt. Zij was een halve seconde sneller dan de Zwitser Steve Guerdat met Nasa. De Belgische ruiter Gregory Whatelet tikte met Desteny van het Dennehof wel een paal in de barrage uit de lepels, waardoor België als derde eindigde. Ook de  laatste starter, de Ier Shane Breen met Balloon, noteerde een springfout in een langzamere tijd, waardoor de Ieren als vierde eindigden.

Meer Springen

RIJSSEN – De laatste editie van de TCN Jumping Tour van dit jaar leverde dinsdag een unieke ontknoping op. De toprubriek om de ‘kleine’ Grote Prijs... (09-09-2026)
HOEVELAKEN  - Hessel Hoekstra en Jessie Wiefferink waren zaterdag zeer succesvol tijdens het concours van de rijvereniging De Laak in Hoevelaken. (08-09-2026)
AVENCHES – Thijmen Vos leverde zaterdag een puike prestatie in het Zwitserse Avenches. In de rubriek over 1,50 meter met barrage reed de Wierdenaar,... (07-09-2026)
LANGEVEEN – Het kon zondag niet op voor Mayke Leusink. Het misschien wel grootste talent uit deze contreien reed twee keer naar de eindzege in de... (07-09-2026)
LANGEVEEN – Lars Schröder bevestigde vrijdag zijn goede vorm door met zijn 12-jarige vosruin EIC Ambiance du Signeur de zege op te eisen in de... (05-09-2026)
VEENINGEN – Hessel Hoekstra lijkt dit jaar een abonnement te hebben op het winnen van een Grote Prijs. Zondag deed hij het voor de derde jaar op rij... (30-08-2026)
ERMELO - Steven Veldhuis veroverde vrijdag met Pardi de nationale titel bij de zesjarige sportpaarden. In de finale van de strijd om de Van Santvoort... (29-08-2026)
ERMELO – De KNHS heeft besloten het contract met bondscoach Wout-Jan van der Schans dat eind dit jaar afloopt, stop te zetten.  (28-08-2026)
LATTROP - Jan Roelink uit Lattrop, tientallen jaren een zeer gewaardeerd nationaal jurylid bij hippische evenementen, is maandagochtend op 84-jarige... (25-08-2026)
VRIEZENVEEN – Het voor dinsdagavond 25 augustus geplande masterspringen bij Horse Centre Twente in Vriezenveen gaat niet door. In verband met... (24-08-2026)
TUBBERGEN – Hessel Hoekstra voelt zich prima thuis in Tubbergen. Met zijn VDL Mindset ES zegevierde de ruiter uit Enter zondag in de strijd om de... (23-08-2026)
Lars Schröder met Orlando.
TUBBERGEN – Lars Schröder eiste zaterdag de zege op in de ‘kleine’ Grote Prijs tijdens Hippisch Geesteren. Op het parcours over 1,35 meter met... (22-08-2026)
ERMELO – Wesley Mulder was zaterdag dicht bij de zege in de strijd om de Grote Prijs van het CSI2* Ermelo. Met C-Livia RV Z eindigde hij als tweede... (22-08-2026)
TUBBERGEN – Drie weken nadat ze in Lattrop al veel indruk maakte, imponeerde Mayke Leusink met haar tienjarige topmerrie Galobke Z (v. Guidam Sohn)... (21-08-2026)
AKEN – Voor Willem Greve zit het WK springen in Aken er op. In de tweede ronde van de landenwedstrijd maakte Greve al op de eerste hindernis een... (21-08-2026)
AKEN - De springruiters van TeamNL zijn er bij het WK in Aken niet in geslaagd om een Olympisch ticket voor de Spelen van Los Angeles te bemachtigen. (20-08-2026)
TUBBERGEN – Het tempo dat Isabel Starke donderdag met haar tienjarige bruine merrie Lellebel (v. Eldorado van de Zeshoek) hanteerde in de rubriek... (20-08-2026)
ERMELO – Jessie Wiefferink leverde woensdag een puike prestatie tijdens het CSI2* in Ermelo. Met de achtjarige voshengst New Pleasure VDL zegevierde... (20-08-2026)
TUBBERGEN – Nadieh Plegt was de meest succesvolle deelnemer op de eerste dag van Hippisch Geesteren, het concours van Sint Joris dat voor de tweede... (19-08-2026)
AKEN – Willem Greve is woensdagmiddag met zijn vijftienjarige bruine hengst Grandorado TN NOP (v. Eldorado van de Zeshoek x Carolus II) foutloos... (19-08-2026)