Anton Ebben (80) overleden

AMSTERDAM - In het zorghotel Jachtlust te 's-Graveland is vrijdag 4 februari op tachtigjarige leeftijd Anton (Toon) Ebben (geboren in Tilburg op 22 december 1930) na een langdurig ziekbed overleden. In de jaren zestig vormde Toon Ebben met Kairouan - in bezit van Reinder Zwolsman - de enige Nederlandse springcombinatie die de concurrentie met de mondiale springtop aankon.

In 1978 kreeg Toon Ebben de Koninklijke Onderscheiding 'Ridder in de Orde van Oranje Nassau'. In dat jaar werd hij ook Nederlands Kampioen met Jumbo Design, nadat hij eerder in 1963 in Hoofddorp ook al met Bajazzo de Nederlandse titel veroverde, evenals in 1970 in Arnhem met Abadan.   

De carrière van Toon Ebben kwam in een positieve stroomversnelling toen hij de van Millerole afstammende ruin Jumbo Design - in bezit van Jan des Bouvrie - ging rijden. Met dit paard nam Ebben deel aan de Olympische Spelen van 1976, die in het Canadese Bromont werden verreden. Een jaar later won Ebben samen met Johan Heins, Henk Nooren en Harrie Wouters van den Oudenweijer team goud op de Europese Kampioenschappen, die in Wenen weren verreden. Op datzelfde kampioenschap won Ebben individueel brons. Dit Nederlandse ruiterteam won de verkiezing Sportploeg van het Jaar en is daarmee de enige ruiterequipe die deze prijs ooit wist te winnen.
Tijdens de wereldkampioenschappen springen 1978, die in het Duitse Aken werden verreden, werd het team met Ebben tweede. Andere zeer goede paarden waar Ebben in zijn ruiter carrière successen mee boekte waren o.a. Nabab, Prins Ajax, Orlando, Black and White Design en Duc de Normandie.

Toon Ebben kwam via zijn vader, die in de rijschool van de heren Van Loon in Tilburg werkzaam was, in contact met de paarden. Als jongeman ging hij in 1952 als groom met Max en Ernest van Loon mee naar de Olympische Spelen in Helsinki. In 1957 ging Toon Ebben van start in het Belgische Le Zoute in de eerste van de ruim 60 landenwedstrijden die hij voor Nederland zou rijden. Midden jaren zestig vormen Toon en Kairouan het koningskoppel van de Nederlandse springsport. Zij werden in 1966 vijfde in het EK, dat in Luzern werd verreden en derde in Grote Prijs van Aken. Daarnaast hadden zij een groot aandeel aan de tweede plaats die dat jaar de Nederlandse equipe wist te veroveren op het Rotterdamse CHIO. Naast Ebben en Kairouan maakten Jan Maathuis met Fliegette, Hans Brugman jr. met Sky High en Josje Ernst met Blacky deel uit van deze equipe. Op grond van deze voortreffelijke prestaties zou Toon Ebben dat jaar afreizen naar de wereldkampioenschappen, die in Buenos Aires werden verreden. Een avontuurlijke reis. Eerst met Kairouan op de trein naar Milaan. Daar kwamen ze op zondag aan en zouden ze op maandag vertrekken. Dat werd uiteindelijkpas zondag een week later. Van Milaan ging het naar Madrid, waar twee Spaanse paarden ingeladen werden en toen naar Dakar om bij te tanken. Na een paar uur vliegen viel één van de vier motoren uit. Om de boordwerktuigkundige de gelegenheid te geven door een luik te gaan om bij de motor te komen moesten vijf paarden in het vliegtuig worden verplaatst. In Recive werd geland om de motor te repareren en toen door naar Sao Paulo, waar een dichte mist hing. Uitwijken, wachten opnieuw naar Sao Paulo, twee Braziliaanse paarden inladen en toen zes uur vliegen naar Buenos Aires.
In de eerste wedstrijd van dit WK werden Ebben en Kairouan derde. In de tweede wedstrijd werden ze vierde, waardoor ze na twee wedstrijden nog steeds de derde plaats in het tussenklassement innamen. In de derde wedstrijd tikte Kairouan in de eerste manche vier balken uit de lepels en daar kwamen in de tweede ronde nog eens twee springfouten bij. Ebben haalt de finale niet.

Toon Ebben was vele jaren lang het boegbeeld van de Nederlandse springsport. Zijn humor en ongekende relativeringsvermogen zullen we altijd in herinnering houden. Zijn sigaartje, zijn borreltje, zijn tweed jasje, zijn pet, zijn passie voor het kaartspel en zijn verantwoordelijkheidsbesef tegenover zijn paard kenmerkten de paardenman Toon Ebben.

De crematie heeft op wens van de overledene maandag in stilte plaatsgevonden.
In Toon Ebben heeft de hippische sport in Nederland één van zijn allereerste ambassadeurs verloren. (Bron KNHS) 

Foto: Anton Ebben als springruiter 

 

Meer Springen

VRIEZENVEEN – Het voor dinsdagavond 25 augustus geplande masterspringen bij Horse Centre Twente in Vriezenveen gaat niet door. In verband met... (24-08-2026)
TUBBERGEN – Hessel Hoekstra voelt zich prima thuis in Tubbergen. Met zijn VDL Mindset ES zegevierde de ruiter uit Enter zondag in de strijd om de... (23-08-2026)
Lars Schröder met Orlando.
TUBBERGEN – Lars Schröder eiste zaterdag de zege op in de ‘kleine’ Grote Prijs tijdens Hippisch Geesteren. Op het parcours over 1,35 meter met... (22-08-2026)
ERMELO – Wesley Mulder was zaterdag dicht bij de zege in de strijd om de Grote Prijs van het CSI2* Ermelo. Met C-Livia RV Z eindigde hij als tweede... (22-08-2026)
TUBBERGEN – Drie weken nadat ze in Lattrop al veel indruk maakte, imponeerde Mayke Leusink met haar tienjarige topmerrie Galobke Z (v. Guidam Sohn)... (21-08-2026)
AKEN – Voor Willem Greve zit het WK springen in Aken er op. In de tweede ronde van de landenwedstrijd maakte Greve al op de eerste hindernis een... (21-08-2026)
AKEN - De springruiters van TeamNL zijn er bij het WK in Aken niet in geslaagd om een Olympisch ticket voor de Spelen van Los Angeles te bemachtigen. (20-08-2026)
TUBBERGEN – Het tempo dat Isabel Starke donderdag met haar tienjarige bruine merrie Lellebel (v. Eldorado van de Zeshoek) hanteerde in de rubriek... (20-08-2026)
ERMELO – Jessie Wiefferink leverde woensdag een puike prestatie tijdens het CSI2* in Ermelo. Met de achtjarige voshengst New Pleasure VDL zegevierde... (20-08-2026)
TUBBERGEN – Nadieh Plegt was de meest succesvolle deelnemer op de eerste dag van Hippisch Geesteren, het concours van Sint Joris dat voor de tweede... (19-08-2026)
AKEN – Willem Greve is woensdagmiddag met zijn vijftienjarige bruine hengst Grandorado TN NOP (v. Eldorado van de Zeshoek x Carolus II) foutloos... (19-08-2026)
Jarno Hesselink is een van de negen bestuursleden van PSV Sint Joris uit Geesteren, dat dit jaar tachtig jaar bestaat. Een officiële functie heeft... (18-08-2026)
KRONENBERG – In het weekend voordat voor hem de strijd om de wereldtitel springen in Aken begint, mengde Willem Greve zich met enkele paarden vijf... (16-08-2026)
BENTELO – Amke Bekhuis was zaterdag met haar zestien jaar oude donkere vosruin Acuero (v. Acorado I) de concurrentie royaal te snel af in de rubriek... (09-08-2026)
TUBBERGEN – Hessel Hoekstra staat sinds dinsdag in de boeken als winnaar van de 25ste editie van de Schröder Masterclass. Met de negenjarige... (04-08-2026)
De hoofdrubriek van de Schröder Masterclass staat dinsdag voor de 25ste keer op het programma. In 2000 won Ben Schröder (55) de eerste editie. In... (04-08-2026)
Gert-Jan Bruggink reed afgelopen weekend goed in de prijzen tijdens het concours in het Belgische Opglabbeek. Op de terreinen van het Sentower Park... (03-08-2026)
De strijd om de Ladies Cup werd zaterdag op de eerste dag van de Schröder Masterclass gewonnen door het jongste duo deelnemers. (02-08-2026)
LATTROP – Mayke Leusink maakt snel progressie in de springsport. De laatste weken scoort ze bijna voortdurend mooie klasseringen. (01-08-2026)
Nadat de jeugd vanaf 11.00 uur volop aan haar trekken is gekomen tijdens de Pony Masters is het zaterdagavond vanaf 20.00 uur tijdens de Schröder... (31-07-2026)